ФІЛОСОФІЯ КУЛЬТУРИ ЯК СИСТЕМНА ПАРАДИГМА СУЧАСНОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.31392/iscs.2023.22.077Ключові слова:
культура, освіта, мистецька освіта, моделі культурно-мистецької політики, циклічність, системність, академічна доброчесність, академічна мобільність, мотиваційна спрямованістьАнотація
Дослідження зумовлене важливістю освіти та продуктивного інтелекту в усіх складових життя українського суспільства, у тому числі й державної освітньої і культурно-мистецької політики. Попри значну розробленість цієї проблематики в науковій літературі, звертається увага на окремі аспекти для додаткового вивчення. Реалії російської військової агресії, її руйнівних наслідків сформували складні виклики у сфері вітчизняної культури і освіти та потребу їх системного переосмислення та подолання. Культурно-мистецька політика розглядається як сукупність принципів і норм, адміністративних та фінансових видів діяльності, які забезпечують дії держави у культурно-мистецькій сфері. Як багаторівнева сфера діяльності державних органів, культурно-мистецька політика розглядається крізь призму таких аспектів: політичний, соціальний, економічний. Формування нової моделі культурно-мистецької політики в українській державі передбачає активне, креативне використання міжнародного, зокрема європейського досвіду та поєднання вітчизняних традицій, що мають безперервний історичний характер.
Важливими критеріями ідентифікації нації, держави є культура й освіта — два визначальні показники, за допомогою яких стає можливим відслідкувати їх прогресивну динаміку розвитку, або ж навпаки, зворотну тенденцію регресу. Ця парадигма розглядається на прикладі становлення і розвитку мистецької освіти в Україні.
Мистецька освіта України представлена потужними традиціями та формуванням траєкторії сучасних теоретичних узагальнень й мотиваційної спрямованості освіти майбутнього. За принципом Болонської системи освіти, враховуючи національні культурно-мистецькі та освітні традиції, а також регулюючись нормативними документами чинного законодавства на сьогодні в Україні функціонує чітка система мистецької освіти. Інтернаціоналізація, академічна мобільність, академічна доброчесність як важливі мотиваційні комплекси стають важливим елементом загальної стратегії освіти. Сучасна мистецька освіта перебуває в стадії перманентних змін, трансформацій, пошуків та експериментів. Циклічність, системність і послідовність— коли один рівень освіти шляхом логічного обґрунтування і продовження переходить в інший — і не тільки переходить, а й формує його, стає його невід’ємною частиною, утворюючи сутність мистецької освіти України. Така система підготовки є унікальною не тільки в Європі, а й у світовому просторі.
Посилання
Filosofiia kultury: osnovni poniattia, napriamy, personalii. 2007 : navch. posibnyk dlia studentiv vyshchykh navchalnykh zakladiv / Andrushchenko T.I., Antoniuk O.V., Bespalyi V.A., Brovko M.M., Fedorenko M.O. [ta in.]. Kyiv ; Chernivtsi: Bukrek, 624 s.
Kornii L. P., Siuta B. O. 2014. Ukrainska muzychna kultura. Pohliad kriz viky. Kyiv : Muz. Ukraina, 592 s.
Zakon Pro vyshchu osvitu. 2014. Liha Zakon. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/T141556.html.
Kodeks Ukrainy pro administratyvni pravoporushennia. 1984. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/80731-10
Asotsiatsii rektoriv pedahohichnykh universytetiv Yevropy. Pedahohichna Konstytutsiia Yevropy. 2013. / Asotsiatsii rektoriv pedahohichnykh universytetiv Yevropy. URL: http://www.arpue.org/index.php/uk/chasopys-yevropeiski-pedahohichni-studii/pedahohichna-konstytutsiia-yevropy.
Instytut modernizatsii zmistu osvity. Rozpochato rozrobku etychnoho kodeksu vchytelia. 2016. / Instytut modernizatsii zmistu osvity. Osvita ua. URL: http://osvita.ua/school/51508/.
International Association of Universities. The Bucharest Declaration on Ethical Values and Principles of Higher Education in the Europe Region. 2004. / International Association of Universities. URL: http://www.iau-aiu.net/sites/all/files/Bucharest_Dec_0.pdf.
Akademichna chesnist yak osnova staloho rozvytku universytetu 2016. / Mizhnarod. blahod. Fond “Mizhnarod. fond. doslidzh. osvit. polityky”; za zah. red. T. V. Finikova, A. Ye. Artiukhova – Kyiv: Takson.
Kirk A. 1996. Learning and the marketplace : a philosophical, cross-cultural (and occasionally irreverent) guide for business and academe. Edwardsville: Southern Illinois university press Carbondale and Edwardsville.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).