Екологiя людського суспiльства
Iнтерв’ю з фiзиком Станiславом Адаменком
DOI:
https://doi.org/10.31392/iscs.2022.20.007Анотація
Станiслав Васильович Адаменко — iнженер-фiзик, науковий керiвник Лабораторiї електродинамiчних дослiджень «Протон 21» (Київ). Вiн брав активну участь у становленнi нашого журналу. У перших випусках видання була публiкована низка його праць.
У 2012 роцi Станiслав Адаменко дав iнтерв’ю журналу, яке не було опублiковане. Прiоритет тодi вiддавався езпосередньо статтям самого автора. У цьому випуску ми публiкуємо фрагмент згаданого iнтерв’ю: сьогоднi воно є не менш актуальним, анiж десять рокiв тому.
У другому номерi «Вiсника Нацiональної академiї наук України» вiд 2003 року була опублiкована стаття С.В. Адаменка, у якiй йшлося про вiдкриття методу «несилового», або «холодного», контрольованого ядерного синтезу. У передмовi до статтi автор писав: «Серед актуальних проблем сучасної науки керована трансмутацiя елементiв та iзотопiв належить до найпрiоритетнiших. Вона є ключовою для розв’язання таких нагальних питань, як екологiчно безпечне використання ядерної енергiї, технологiчний синтез малопоширених iзотопiв, безпечна та ефективна переробка й утилiзацiя радiоактивних вiдходiв, синтез надважких трансуранових ядер. Кожне з цих питань протягом десятилiть намагаються вирiшити великi науковi центри iндустрiально розвинених країн iз залученням найквалiфiкованiших фахiвцiв та великих фiнансових i технiчних ресурсiв. Однак досягти iстотних результатiв, якi можна було б широко впровадити у практику, поки що не вдається.
Втiм змiна концептуальних пiдходiв дала змогу одержати дуже обнадiйливi експериментальнi результати». Експерименти, проведенi у Лабораторiї «Протон 21», показали, що визначений вплив когерентного електричного струму на металеву мiшень призводить до внутрiшнього ядерного збудження мiшенi та її вибуху В результатi вiдбувається перетворення ядер металу мiшенi на ядра синтезованих iзотопiв. При цьому енергiя когерентного драйвера, який генерує такий процес, має лише малу частку вiд енергiї, яка видiляється у результатi ядерного
синтезу. У випадку створення промислової установки, яка буде використовувати такий метод, можливе вирiшення задачi забезпечення енергоресурсами у свiтовому масштабi.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).