Концептуальні основи сучасної парадигми менеджменту: теоретико-методологічний аналіз
DOI:
https://doi.org/10.31392/iscs.2019.15.034Ключові слова:
менеджмент, управління, управлінська діяльність, теорія управління, система, глобалізаційні процесиАнотація
Мета. Здійснення теоретико-методологічного аналізу управління, як складного соціокультурного явища; розкриття методологічного і праксе- ологічного потенціалу теорії управління у підготовці фахівців у сфері управлінської діяльності.
Методика. Під час дослідження використовувалися такі методи, як аналіз, синтез, системний, компаративний, структурно-функціональний, діалектичний. Застосовувався синергетичний методологічний підхід до управління як складної, багаторівневої, відкритої системи. Теоретичною основою дослідження є погляди таких дослідників, як: К. Мацусіта, П. Друкер, І. Адізес, Л. Якокка.
Результати. Автори доводять, що сучасна теорія управління постає щонайменше в трьох вимірах: методологія, мистецтво управлінської діяльності та навчальна дисципліна в системі підготовки фахівців у сфері публічного управління й адміністрування. Обґрунтовано, що методологічна функція теорії управління реалізується через формування культурно- смислового; інтелектуального підґрунтя для становлення новаторського, концептуального мислення суб’єкта управлінської діяльності. Як мистецтво філософія управління формує у суб’єкта здатність креативно визначати пріоритети, прораховувати всі можливі варіанти подій у конфліктних ситуаціях і приймати конструктивні рішення. Як навчальна дисципліна теорія управління розроблена і впроваджена авторами в освітній процес в межах програми «Філософія управління».
Наукова новизна. Уперше в науковому дискурсі теорію управління розглянуто у трьох вимірах: методологія, мистецтво управлінської діяльності, а також як важлива навчальна дисципліна в структурі сучасної
освіти. Продемонстровано, що необхідною умовою ефективного управління системами будь-якого рівня складності є взаємодія трьох основних чинників. По-перше, це світоглядний чинник, який визначає роль цінностей, традицій, звичаїв, культури, ментальності в здійсненні ефективної управлінської діяльності. По-друге, це науково-методологічний чинник, що складається з різноманітних теорій і концепцій, в яких розкриваються механізми, методи і закономірності управління. По-третє, це праксеологі- чний чинник, що по суті представлений різними рекомендаціями, вченнями і положеннями сучасного менеджменту. Єдність означених чинників породжує ефект синергії, що виводить управління на рівень мистецтва креативного і продуктивного поєднання цілей організації, знань, вмінь та навичок працівників, очікувань клієнтів у тих чи інших соціокуль- турних умовах буття. Авторами запропоновано ідею нової парадигми у підготовці майбутніх управлінців: переорієнтація навчання з менеджера- індивідуала на управлінця як члена команди, котрий завдяки комунікації, відповідній кваліфікації, професійній майстерності і креативності ефективно працюватиме й виконуватиме командні рішення.
Практична значимість. Отримані результати здатні постати орієнтиром для вдосконалення системи підготовки фахівців-управлінців, зміщуючи увагу з аналізу технічних компонентів управління (структура, стратегія) до розгляду його інтелектуальних, духовних потенціалів, де людина стає головним капіталом, а розуміння її можливостей і меж - важливою умовою успіху.
Посилання
Tikhonov, A.V. 2007. Sociology of management: 2nd ed. Moscow: «Ka- non+» ROOY «Reabilitatsyia». [in Russian]
Hardashuk, T. 2001. Management. Philosophical Encyclopedia Dictionary. K.: Abrys. [in Ukrainian]
Matsusita, K. 2009. Principles of success: 2nd ed. Moscow: Alpyna Business Books. [in Russian]
Drucker, P. F. 1973. Management: Tasks, Responsibilities, Practices. New York: Harper & Row.
Drucker, P. F. 1966. The Effective Executive. New York: Harper & Row.
Adizes, Y. 2014. Change management. How effectively manages changes in society, business and personal life. OOO «Mann, Ivanov y Ferber». [in Russian]
Adizes, I. 2014. The Ideal Executive: why you cannot be one and what to do about it. Santa Barbara, CA (December 1).
Fukuiama, F. 2007. A strong State: Government and world order in the 21st century. Moscow: AST: AST MOSKVA: KhRANYTEL. 220 p. [in Russian]
Yakokka, Li. 2018. Manager Career. Popurri. [in Belorussian]
Bessonova, L.A. 2005, Philosophical aspects of the theory and practice of management. http://www.tisbi.ru/science/vestnik/2005/issue3/Philos_Manag1.html.
Dyev, V. S. 2012. Philosophy of Management: scope of inquiry and academic discipline. Bulletin of Tomsk State University. Philosophy. Sociology. Politology. No. 2(18): 59-66. [in Russian]
Pryiatelchuk, A. O. 2013. Logic, intuition, and insight: features of inter-relation in business. Bulletin of the Donetsk National University. Ser.B: Humanitarni nauky. Vyp. 1-2, Part 2: 64-69. [in Ukrainian]
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).