МЕТОД ПРОГНОЗУВАННЯ НА ОСНОВІ ВИКОРИСТАННЯ ФАКТОРНО-ЧАСОВОЇ МАТЕМАТИЧНОЇ МОДЕЛІ
DOI:
https://doi.org/10.31392/iscs.2023.22.019Ключові слова:
казуальні моделі, метод аналізу часових рядів, прогнозування, алгоритм ідентифікаціїАнотація
У статті авторами підкреслено, що традиційно існуючі методи прогнозування поділяють на якісні та кількісні, а останні, у свою чергу, - на каузальні (причинно-наслідкові) методи та методи аналізу часових рядів[1].
Встановлено, що в задачах прогнозування методи аналізу часових рядів використовуються при наявності значної кількості даних стосовно реальних значень показника, який вивчається при умові, що тенденція, яка спостерігається із минулого часу, є відносно стабільною. При цьому приймається постулат про те, що минуле достатньо достовірно репрезентує майбутнє.
Запропоновано використання методу прогнозування, що базується на використанні факторно-часової моделі, в який величина, що прогнозується, є функцією великої кількості змінних (факторів). Якщо зв'язок між факторами, що входять до складу каузальної моделі вдається описати достатньо коректно, то точність прогнозу, що отримується із використанням цієї моделі, може бути досить високою.
Посилання
Shikin E. V., Chkhartishvili A. G. 2000. Matematicheskie metody` i modeli v upravlenii. Moskva : Delo, 440 s.
. Gantmakher F. R. Teoriya matricz. Moskva : Nauka, 1966.
. Persha v Ukraini naukovo-praktychna konferentsiia z ekonomichnoho prohnozuvannia v novykh umovakh za initsiatyvy Instytutu ekonomichnoho prohnozuvannia NAN Ukrainy.Ekonomist №5, traven 1998.
. Zang V.–B. Sinergeticheskaya e`konomika. Vremya i peremeny` v nelinejnoj e`konomicheskoj teorii : per. s angl. Moskva : Mir, 1999. 335 s.
. Barro R. Dzh., Kh. Sala i–Martin. E`konomicheskij rost : per. s angl. Moskva : Binom. Laboratoriya znanij, 2010. 824 s.
. Semenov A. S., Ivchenko I. Yu. Ob odnom metode issledovaniya neustojchivosti dinamicheskoj modeli Samue`l`sona-Khiksa. Prychornomorski ekonomichni studii : zb. nauk. prats. Vyp. 32. 2018. S. 186-189.
. Lysenko O. I., Tachynina O. M., Aleksieieva I. V. 2017. Matematychni metody modeliuvannia ta optymizatsii. Ch. 1. Matematychne prohramuvannia ta doslidzhennia operatsii/ pidruchnyk. Kyiv: NAU, 212 s.
. Lysenko O. I. Dieniezhkin M. M., Turovets Yu. S. 2021. Modeliuvannia zmin u chasi makroekonomichnykh pokaznykiv resursnoho zabezpechennia na osnovi zastosuvannia matematychnoi modeli Samuelsona-Khiksa : zb. nauk. prats. TsNDI ZS Ukrainy. Kyiv. № 1 (96). S. 250-259.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).